ارسال رایگان برای خرید های بالای 400 هزار تومان

ارسال سفارشات در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه

از کجا بفهمیم شارژر موبایل چند وات است

در طول روز بارها نیاز به شارژ وسیله الکتریکی خود از جمله لپ تاپ، تبلت و موبایل خواهید داشت و حتما برایتان پیش آمده که شارژر به همراه ندارید و لازم است که از اطرافیان خود قرض بگیرید. ولی آیا می‌توانیم از سایر شارژرها برای موبایل خود استفاده کنیم؟ این سوالی است که برای هر کسی پیش می‌آید و رعایت میزان وات شارژر برای سلامت هر وسیله الکتریکی بسیار مهم است. اما از کجا بفهمیم هنگام خرید شارژر موبایل این شارژر چند وات است ؟

اگر تاکنون به پاسخ این سوال یا به میزان ولتاژ شارژر تلفن همراه خود فکر نکرده اید باید بدانید که میزان خروجی شارژرها با یکدیگر متفاوت است و ممکن است برای هر موبایل یا وسیله الکتریکی دیگر با هم فرق داشته باشد. پس از مطالعه این مقاله به درستی خواهید دانست که بعد از این چگونه می‌توانید میزان وات مورد نیاز برای وسیله خود را بدانید و از شارژر متناسب با آن استفاده نمایید.

شناخت شارژر موبایل

در هنگام استفاده از یک شارژری بجز شارژر اصلی موبایل خود به نکته‌ای که باید دقت کنید این است که شاید این شارژر مناسب گوشی شما نباشد. به همین دلیل امروز تصمیم داریم درباره موضوع « از کجا بفهمیم شارژر موبایل چند وات است » بپردازیم تا بتوانیم عمر باتری گوشی خود را افزایش دهیم.

علت اینکه شارژرهای ارزان قیمت و تقلبی در بلند مدت به باتری و مدارهای داخلی دستگاه آسیب می‌زنند این است که به مقادیر ولتاژ ورودی و خروجی شارژر توجه نشده است. ولی در شارژرهای اورجینال مقادیر این پارامترها به درستی رعایت شده و کاملا با دستگاه مورد نظر سازگاری دارند و به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود که از شارژهایی که به همراه گوشی ارائه گردیده استفاده شود.

اگر بخواهیم در مورد این پارامترها توضیحات مفصل ارائه کنیم مجبور می‌شویم به مباحث تخصصی بپردازیم که خارج از حوصله است و حتی اندازه گیری دقیق این پارامترها نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی دارد. در نتیجه فقط تعریفی مختصر بابت آشنایی با میزان وات، ولت و آمپر می‌پردازیم.

وات با نماد W توانی است که گرما ایجاد می‌کند یا کار انجام می‌دهد یا به عبارتی نرخ تولید یا مصرف انرژی است بنابراین وات به قدرت دستگاه شما اشاره دارد. ولتاژ که آنرا با نماد V می‌شناسیم، به فشار برق گفته می‌­شود یعنی هرچه ولتاژ بیشتر باشد دستگاه شما سریعتر شارژ می­‌شود.

ولت و وات هر دو واحدهای اندازه گیری توان الکتریکی هستند. وات اشاره به توان حقیقی دارد و ولت به توان ظاهری اطلاق می‌شود. توان الکتریکی همه دستگاههای برقی می‌تواند با هر یک از اینها بیان شود. نکته مهمی که باید به آن باید توجه داشت این است که ولتاژ شارژرهای مختلف با هم تفاوت­ دارند ولی بیشتر شارژرها 5 ولتی هستند. نوعی از شارژرهای گوشی­ وجود دارد که از قابلیت شارژ بیشتر از 5 ولت برخوردارند که از آنها برای شارژ دستگاههایی که دارای امکانات تکنولوژی شارژ سریع (فست شارژ) می‌باشند استفاده می‌شود.

جریان را بانماد A یا آمپر نشان می­‌دهند. اگر به دنبال خرید یک شارژر جدید هستید توجه داشته باشید که جریان دهی شارژری را که می‌خرید، با جریان شارژر اصلی‌تان برابر باشد.

نکته قابل توجه این است که بین ولتاژ و شدت جریان رابطه مستقیم وجود دارد هرچقدر میزان شدن جریان بیشتر باشد، سرعت انتقال نیز افزایش یافته و بدین ترتیب گوشی زودتر شارژ خواهد شد. پایین‌تر بودن جریان دهی شارژر در هنگام شارژ، موجب افت ولتاژ در خروجی می‌شود و دستگاه بطور مطلوبی شارژ نشده در نتیجه در زمان طولانی‌تری شارژ خواهد شد و باطری بعلت گرم شدن بیش از حد آسیب می‌بیند.

از کجا بفهمیم شارژر موبایل چند وات است

برای کسب اطلاعات در مورد ولتاژ و جریان شارژر خود، باید مطالب درج شده روی آداپتور را مشاهده کنید. معمولا بر روی شارژر دو عبارت INPUT و OUTPUT را ملاحظه می‌کنید در مقابل هر کدام از آنها مقادیر جریان و ولتاژ نوشته شده است. اساسا کار آداپتور این است که برق ورودی با توان بالا را دریافت نموده وآنرا به برق ضعیف‌تر که متناسب با باتری دستگاه است تبدیل می‌کند.

مثلا اگر در برابرINPUT عدد 240 درج شده باشد یعنی اینکه ولتاژ ورودی به آداپتور شما می‌تواند برق شهر باشد. ولتاژ OUTPUT نیز فشار برقی است که از آداپتور خارج شده و به باتری می‌­رسد. مقدار ولتاژ شارژرهای موجود در بازار می‌تواند متفاوت باشد. هر چقدر مقدار ولتاژ بیشتر باشد، سرعت شارژ دهی شارژر زیادتر خواهد شد و باطری هم سریع‌تر شارژ می‌شود. بنابراین اگر جریان الکتریکی با سرعتی بیشتر از ظرفیت باطری به آن برسد احتمال انفجار باطری وجود خواهد داشت.

پس دقت داشته باشید در مواقعی که مجبور شدید از یک شارژر دیگر استفاده کنید و یا هنگام خرید شارژر جدید، پاسخ این سوال که از کجا بفهمیم شارژر موبایل چند وات است به کارمان می‌آید. و حالا می‌دانیم که از هر شارژری نمی‌توانیم برای شارژ موبایل خود استفاده کنیم و باید اطلاعات مندرج روی شارژر موبایل خود را مطالعه نماییم.

مشخصاتی که در مورد هر شارژری می‌بایست مورد توجه قرار بگیرد شامل: جریان ورودی، ولتاژ خروجی، شکل موج خروجی، محافظت در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه، بازده توان، و مواردی از این قبیل است. برای دانستن اینکه از کجا بفهمیم شارژر موبایل چند وات است، باید بگوییم که بطور معمول دو پارامتر اول که مهمترین آنها هستند، یعنی مقدار ولتاژ خروجی و جریان ورودی روی شارژرها نوشته شده است و باید بیشتر به آن توجه شود.

جمع‌بندی و نتیجه گیری :

در این مقاله قبل از آنکه به پاسخ سوال از کجا بفهمیم شارژر موبایل چند وات است بپردازیم، ابتدا با مفاهیم آمپر، وات و ولتاژ آشنایی پیدا کردیم و دانستیم که ولتاژ، یعنی فشار و شدت جریان برق. و اینکه عملکرد باتری موبایل رابطه مستقیمی با ولتاژ دارد یعنی هر چه میزان ولتاژ بیشتر باشد، باتری گوشی موبایل با شدت و قدرت بیشتری شارژ می‌شود.

ﻫﻨﮕﺎم خرید ﺷﺎرژر علاوه بر اینکه باید ﺧﺮوﺟﯽ ﺧﻮد ﺷﺎرژر را در ﻧﻈﺮ ﺑﮕﯿﺮﯾم، باید به مدل گوشی و قابلیت پشتیبانی از شارژ سریع ﻧﯿﺰ توجه کنیم. شارژر اغلب گوشی‌های موبایل امروزی ولتاژ خروجی 5 ولت دارند. نکته مهم دیگر اینکه مقدار جریان نوشته شده روی شارژر نباید کمتر از جریان خود گوشی باشد و تا حد امکان از شارژری استفاده شود که ولتاژ و جریان آن با شارژر اصلی برابر باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =